EN
HE

ברוכים הבאים

אנא הכניסו פרטיכם לכניסה

פרס סאסא סטון לספרות ילדים

 לראשונה הוענק פרס סאסא סטון לספרות ילדים, על שם פיליפ ז"ל והילדה סטון

שר התרבות והספורט, חילי טרופר: ״הספרות והסיפורים הם כלי מדהים להתמודדות עבור כל ילד ובמיוחד לילדים מאושפזים, אז תודה לכולכם על שאתם הופכים את החברה לטובה יותר, וברכות לזוכות בפרס סאסא סטון לספרות ילדים.״

השופטת ליהיא לפיד: ״הקמת פרס חדש ששם את סופרי הילדים והמאיירים בקדמת הבמה הוא בשורה חדשנית, מדובר בחותמת חשובה וערכית עבור תחום ספרות הילדים בישראל וכבוד לי להיות חלק מצוות השופטים״

במעמד שר התרבות והספורט, הוענק בטקס חגיגי הפרס החדש לספרות ילדים מאויירת שיזם ארגון סאסא סטון. הספר הזוכה לשנת 2021 "חדר הפלאות של סבתא מאשה" מאת איריס ארגמן ובאיוריה של יעל אלברט שזכו ב35,000 ₪ כל אחת, בפרס מפעל חיים זכתה הסופרת גלילה רון פדר עמית שזכתה ב25,000 ש"ח

מימין לשמאל- רוברט זינגר, סוניה גומס דה מסקיטה, איריס ארגמן, ליהיא לפיד, חילי טרופר, גלילה רון פדר עמית, יעל אלברט
צילום- אלי דסה

ארגון סאסא סטון שנוסד על ידי פיליפ ז"ל והילדה סטון, יזם השנה לראשונה את "פרס סאסא סטון לספרות ילדים" לסופרים ומאיירים מובילים בישראל. השנה החולפת, שהייתה מאתגרת לתרבות מאין כמותה, תהיה יריית הפתיחה לעוד שנים רבות קדימה, של קידום היצירה הישראלית בספרות הילדים. מטרת הפרס היא לתמוך בספרות הילדים הארצית והוא מחולק לסופר/ת ולמאייר/ת אשר השפיעו לטובה על התרבות הישראלית.

הספר הזוכה בפרס החדש הוא "חדר הפלאות של סבתא מאשה" שכתבה איריס ארגמן ואיירה יעל אלברט. יוצרות הספר, אשר ראה אור בהוצאת מכללת לוינסקי לחינוך והמרכז להנחלת שפת היידיש ותרבותה, זכו כל אחת בפרס כספי על סך 35,000 שקלים. הזוכה בקטגוריית פרס מפעל חיים היא גלילה רון פדר עמית, שקיבלה פרס כספי על סך 25,000 שקלים.

ועדת השופטות בפרס זה כללה את יו"ר הוועדה, טל מרמלשטיין, מבקרת ספרי ילדים ונוער, עורכת וכותבת במדור הספרים של "ישראל היום"; ליהיא לפיד, הסופרת והמרצה; מור פוגלמן דבורקין, עורכת ספרות ומבקרת ספרות ילדים ונוער ב"ידיעות אחרונות" ו"הפנקס" .

סוניה גומס דה מסקיטה, סגנית יו"ר דירקטוריון סאסא סטון ונציגת משפחת התורמים:

"אנו נרגשים להעניק לראשונה את פרס סאסא סטון לספרות ילדים מאויירת, שיקדם את התרבות הישראלית אחרי שנה מאתגרת, וישים בקדמת הבמה את ספרות הילדים. "פרס סאסא סטון לספרות ילדים" קרוי על שם פיליפ ז"ל והילדה סטון, נשיאי הכבוד ומייסדי ארגון "סאסא סטון" (SASA Setton), ארגון המקדם את תחום החינוך לילדים מאושפזים בכ-40 בתי חולים ברחבי הארץ מזה עשור. אנו מודים על ההיענות המרשימה במסגרתה הוגשו מאות ספרי ילדים לתחרות, כל הספרים שהתמודדו בפרס יחולקו בתום התחרות לבתי הספר שבבתי החולים ברחבי הארץ, בעבור הילדים המאושפזים וכמו כן הזוכות יקיימו מפגשים אישיים עם הילדים בבתי החולים. ברכות לזוכות המוכשרות, המשיכו בקידום היצירה הישראלית."

מנימוקי השופטות לזכיית "חדר הפלאות של סבתא מאשה" בפרס סאסא סטון לספרות ילדים: "בלשון ציורית ועדינה ובסגנון מלא כבוד ונטול דידקטיות, כותבת איריס ארגמן על העושר שנמצא לנו לא פעם מתחת לאף, ועל העולמות המופלאים הפתוחים למי שמוכן להאזין למנגינת השפה והלב. איוריה של יעל אלברט מציגים באופן חכם ורגיש את מציאות קיומן של מובלעות תרבותיות מארצות וזמנים רחוקים בתוך המרחב הישראלי ".

מנימוקי השופטות לזכיית גלילה רון פדר עמית בפרס מפעל חיים: מעל חמישה עשורים גלילה רון פדר עמית מהווה קול בעל השפעה מכרעת בספרות הילדים הישראלית והשראה לכותבים ולכותבות, תוך שהיא משקפת את נקודות הכאב וההתעלות של החברה הישראלית בזמן אמת. קצרה היריעה מלמנות את קורפוס ספריה, שנגעו בנושאים מורכבים, גם כאלה שנחשבו טאבו, עד שהעזה ליצור מהם ספרות: "אל עצמי", "סודי בהחלט", "בחינת בגרות", "נאדיה", "כמעט אבוד", "סוף הקיץ", "מסטול", סדרת ספרי "ג'ינגי" ועוד רבים.

איריס ארגמן. צילום ראובן קפוצינסקי.

יעל אלברט. צילום צור קוצר.

גלילה רון פדר עמית. צילום דן פורגס.

 

 

 

תקנון פרס סאסא סטון לספרות ילדים

1.הפרס:
א. מטרת פרס סאסא סטון לספרות ילדים הוא לעודד ולתמוך ביצירה ספרותית איכותית בעברית ובעשייה ספרותית בישראל, באמצעות הענקת פרס שנתי לכמה יצירות נבחרות בתחום ספרות הילדים.
ב. פרס סאסא סטון לספרות ילדים הוא פרס שנתי, והוא יחולק אחת לשנה בחסות סאסא סטון.
ג. פרס סאסא סטון לספרות ילדים יעניק פרסים בשני מסלולים נפרדים:
מסלול א': פרס ליוצרי יצירה ספרותית בתחום ספרות ילדים מאוירת (70 אלף שקל שיחולקו שווה בשווה בין המחבר למאייר)
מסלול ב': פרס מפעל חיים בתחום ספרות ילדים מאוירת (25 אלף שקלים)

2. הגדרות:
מו"ל: יחיד או תאגיד שהוציא לאור לפחות שלושה ספרים בשנה האחרונה בפורמט מודפס, והודפס במהדורה של לפחות 500 עותקים.
יצירה ספרותית בספרות ילדים מאוירת: יצירת פרוזה לילדים מלווה באיורים, שיצאה במקורה בשפה העברית, בפורמט של ספר מודפס.
יצירה ספרותית בהוצאה עצמית: יצירת ספרותית מקורית לילדים מלווה באיורים בשפה העברית באורך 250 מילים לפחות, אשר הוצאה לאור על ידי יחיד או תאגיד שאינו עונה על קריטריונים של מו"ל.

3. חבר השופטים:
א. זהות השופטים תישאר חסויה עד למועד טקס ההכרזה על הזוכים בפרס.
ב. השופטים יחתמו עם מינויים על טופס סודיות וטופס אי-ניגוד עניינים.
ג. ישיבות חבר השופטים יתקיימו במשרדי סאסא סטון, אך חבר השופטים יפעל באופן עצמאי ללא מעורבות של העירייה או מי מטעמה.
ד. חבר השופטים לפרס לספרות ילדים מאוירת יכלול יו"ר ושלושה שופטים
ה. לקולו של היו"ר לא תינתן עדיפות יתרה על קולם של שאר השופטים.
ו. חבר השופטים יבחר את הזוכה במסלול פרס מפעל חיים לספרות ילדים מאוירת.

ז. ההכרעה על הזוכים בפרס תתקבל פה אחד או בהצבעה, ברוב קולות.
ח. על השופטים לדון ביצירות עד להכרעה על זוכה אחד. הפרס הראשון לא יחולק בין שתי יצירות זוכות.
ט. ועדות השיפוט תנמקנה את הבחירות בזוכים בכתב. הנימוקים יוצגו לציבור ובטקס הפרס.
י. ועדת השיפוט תכריע באותו האופן המצוין לעיל גם על הזוכה בפרס מפעל חיים לספרות ילדים מאוירת.

4. תנאי סף:
א. תנאי סף – כלליים:
א.1. היצירה הינה יצירה ספרותית כהגדרתה לעיל.
א.2. היצירה ראתה אור בין ה-1 בינואר של השנה הקודמת ל-1 במרץ של השנה הנוכחית.
א.3. מחבר היצירה הספרותית בעודו בחיים במועד הגשת המועמדות לפרס.
א.4. היצירה תוגש בשני עותקים מודפסים וכרוכים בפורמט של ספר, שלא יוחזרו.
א.5 הגשת המועמדות תהיה כפופה למילוי הוראות כפי שיפורסמו בקול קורא בתקשורת ובאתר האינטרנט של סאסא סטון- על הספרים להישלח באמצעות שליח לכתובת – חל"צ סאסא סטון, דרך מנחם בגין 144, קומה 39, מגדל משרדים מידטאון תל אביב, בשני עותקים לא יאוחר מתאריך 1.5.2021. טלפון לתיאום: 03-7553408

ב. תנאי סף להגשת מועמדות לפרס למחבר יצירה ספרותית מקורית
ב.1. היצירה הספרותית תוגש לפרס על ידי מו"ל או על ידי הוצאה עצמית כמוגדר לעיל. ההגשה תתבצע בהתאם לפרטים שמופיעים בקול הקורא בתקשורת ובאתר האינטרנט של סאסא סטון ובצרוף פרטי התקשרות.
ב.2. מו"ל או הוצאה עצמית יהיו רשאים להגיש למועמדות לפרס לא יותר מ-3 יצירות ספרותיות שונות בכל שנה.

ג. תנאי סף להגשת מועמדות לפרס מפעל חיים בתחום ספרות ילדים מאויירת
ג.1 את שמות המועמדים יש לשלוח במייל המצורף כפי שפורסם בקול הקורא בתקשורת ובאתר הפרס. על השמות להגיע למשרדי סאסא סטון עד לתאריך 1.6.2021

5. כללי
א. הזוכים בפרסים והשופטים בקטגוריות הפרס יתחייבו להגיע למעמד טקס חלוקת הפרס. תאריך הטקס יפורסם בהתראה מספקת של סאסא סטון.
ב. הזוכים במסלול ספרות ילדים מאוירת יתחייבו לשלושה מפגשים במחלקות הילדים בבתי החולים ברחבי הארץ ו/או במוסדות חינוך אחרים בהם פועלת סאסא סטון. אורך המפגשים הינו שעה כל אחד (60 דקות) והוא יתקיים בבית חולים או מוסד חינוכי במרחק סביר ממקום מגוריהם של הזוכים.
ג. הספרים שיתמודדו בפרס יחולקו בתום התחרות לילדים מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ.

כתובת מייל לפניות ולהגשת מועמדים לפרס מפעל חיים:
office@sasako.org.il